fbpx

Vodní hrad Trakai: vojenská pevnost a sídlo knížat Litvy

Hrad Trakai patří mezi nejoblíbenější místa Pobaltí. Je to pro jeho typický vzhled získaný od červených cihel, i tím, že je na ostrůvku v obklopení vodní hladiny. Dlouhou dobu sloužil jako sídle litevských knížat, dokud se nepřesídlili do hlavního města země – Vilnius. Dnes je hrad zajímavým výletním cílem, kde se vrátíte do 15. století.

Trakai – vodní hrad (Litva)


Hrad začal vznikat ve 13. století. Tehdy potřeboval litevský kníže Gediminas postavit pevnost, která by ochránila tehdejší Litvu před nájezdy nepřátel. Šlo o německé křižáky, kteří chtěli pohanskou zemičku pokřesťanštit. Jako strategicky výhodná tak byla zvolena oblast obklopená bažinami. Hrad byl úspěšný a křižáci ho nedobyli. Jediné na co se zmohli bylo to, že vyplenili přilehlé stejnojmenné městečko. V té době k ostrovnímu hradu, který stojí dodnes, patřil ještě jeden hrad či spíš předsunuté opevnění. Po něm však zbyly dodnes jen zbytky hradeb.

Hrad Trakai (Litva)

V 15. století došlo k přebudování hradu na luxusní sídlo litevských panovníků. I když to bylo pro panovníky jistě hezké místo, nakonec se začali přesouvat do Vilniusu. Hrad tak začal ztrácet v 16. století na významu. Nějakou dobu sloužil jako vězení, ale nakonec zbyly jen ruiny. 20. století se už nese na vlně obnovy hradu, a to do podoby z 15. století, jak ho můžeme obdivovat dnes.

Hrad Trakai – Knížecí palác a donjon (Litva)

Hrad Trakai stojí na jednom z 21 ostrovů jezera Galvė. Na březích jezera jsou četná přístaviště a není tak divu, že kolem hradu i po celém jezeře plují zástupy lodiček či plachetnic. Jsou i místa, kde je možné se během letních teplých měsíců ve vodě jezera zchladit.

Vodní hrad Trakai (Litva)

I když po jezeře pluje nesčetně lodí, na samotný hrad se běžně chodí pro dřevěné lávce. Hrad si můžete obejít a celkem podle očekávání se vydat na prohlídku jeho útrob. Na hradě se nachází muzejní expozice, a tak si můžete projít vnitřní sbírky dle libosti. Nachází se zde i expozice věnovaná liturgickým předmětům či národopisu.

Hrad Trakai na ostrově (Litva)

Uprostřed hradu si můžete povšimnout donjonu, který je 35 metrů vysoký a je nejdominantnější stavbou hradního komplexu. Má celkem 6 podlaží a přímo na něj navazuje vévodský palác, ve kterém byla umístěna i kaple. I když pro hrad jsou typické červené cihly, můžete si všimnout jak dolní části hradu tvoří ještě kamenné bloky.

Hrad Trakai – otevírací doba a vstupné (Litva)

5 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.