fbpx

Krakovská čtvrť Kazimierz: kulisy pro natáčeni filmu Schindlerův seznam

Městská část Krakova Kazimierz je místo, kde se protínají židovské a křesťanské tradice. V celé čtvrti se nachází 7 synagog a 4 křesťanské kostely. Centrem židovské části byla i dnešní ulice Szeroka a její přilehlé uličky, kde vznikl hřbitov, byly zde četné židovské modlitebny, obytné domy a pět ze sedmi synagog. Části čtvrti posloužily jako kulisy pro natáčeni filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam, který čtvrť proslavil.


Stará synagoga v čtvrti Kazimierz

Nejstarší synagoga, tzv. Stará synagoga zde stojí od 15. století, kdy byla postavena v gotickém slohu. Za druhé světové války byla zničena, ale později byla obnovena a dnes slouží jako muzeum. O něco mladší je renesanční Vysoká synagoga, postavená hned vedle zdi a brány ke křesťanské časti města. Dnes je v přízemí umístěno knihkupectví a v patře galerie. Po svém postavení asi nejbohatším interiérem disponovala synagoga postavená kupcem a finančníkem Wolfem Popperem. Časem se však přestavovala a punc tentokrát barokní stavby se ztrácel. Dnes se v ní nalézá Staroměstské kulturní středisko mládeže.

 

Dnes je součástí městské části Stare Miasto, ale dříve se jednalo o samostatné město ležící na jih od Krakova. Název pochází od polského krále Kazimíra Velikého, za jehož panování v 11. století byla tržní osada založena. Městská práva dostala roku 1335. V roce 1494 musela být křesťanská a židovská část města rozdělena zdí. Během 19. století životní úroveň zdejších židů klesala a postupně se zde vytvořilo izolované ghetto. Před začátkem druhé světové války sem byli přesídleni židé z Německa a čtvrti se začalo říkat Malý Berlín. Během holocaustu bylo ze zdejší oblasti odvezeno přes 64 tisíc židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. Na ty, co tyto tábory přežili, však po návratu čekal pogrom ze strany místních Poláků.

 

Po válce byla oblast vylidněná, začala být zanedbaná a chátrala. Až po pádu komunismu se začala vracet zpět k životu a dnes je centrem nočního života v Krakově i oblíbeným cílem turistů. Funguje tu mnoho kavárniček a hospůdek, které vybízejí k zastavení v příjemné atmosféře starých uliček s bohatou historií.

 

 

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.