fbpx

Graz: největší zajímavosti a památky Štýrského Hradce

Centrum města Graz – Štýrsko v Rakousku

Graz, neboli také Štýrský Hradec, je druhým největším městem Rakouska a hlavním městem Štýrska. Město má malé kompaktní historické centrum, kde vedle historických staveb a unikátů stojí odvážné moderní stavby.


Zdejší oblast jako první osídlili již Římané. Později se zde však usídlili Slované, kteří zde postavili hrad. Právě díky tomuto hradu dali městu původní slovanské jméno „Gradec“, které si udrželo dodnes. Slovo Gradec bylo časem přeměněné na poněmčilé Graz, avšak „Hradec“ se v českém překladu drží dodnes.

Historické centrum města se stalo součástí dědictví UNESCO a také byl Graz vyhlášen v roce 2003 hlavním městem kultury. Město je taky plné studentů. V Grazu jsou totiž čtyři univerzity, do kterých chodí celkem na 60 tisíc studentů.

Čínský pavilon – jedna z vyhlídek na Graz z vrchu Schloßberg

Skrze centrum Štýrského Hradce teče řeka Mur, která pramení v Taurách a z Grazu se vydává směrem do Slovinska. Právě město Graz stojí na pomyslné hranici mezi hornatou oblastí Alp a celkem rovinatou krajinou jižně od nejvyššího středoevropského pohoří.

Centrum města není nikterak velké a dá se celkem pohodlně projít pěšky. V centru jistě narazíte na úzké uličky a průchody propojující stará nádvoří i rušné ulice s tramvajovým provozem.

Zajímavosti města

Zámecký vrch Schloßberg

Největší zajímavostí je zámecký vrch Schloßberg. Zde ve výšce 120 metrů nad městem stojí komplex opevněných staveb. Vrch se dostal do Guinessovy knihy rekordů jakožto nejhůře dobyvatelná pevnost. K tomuto označení napomohlo to, že během doby na hrad bylo podniknuto mnoho tureckých i francouzských útoků a žádný z nich nebyl úspěšný. Pouze během jednoho z posledních nájezdů na hradě způsobila napoleonská armáda velká poškození, která však podnítila stavbu nového parku. Zámecký vrch určitě navštivte i kvůli skvělému výhledu, který z teras a vyhlídek ve svazích budete mít.

Štýrský Hradec – železnice na hradní vrch Schloßberg

Na zámecký vrch se můžete dostat pohodlně pěšky po četných schodištích křižujících různé terasy a parky. Jednou z možných cest je Kriegssteig, neboli „válečná cesta“. Tuto cestu tvoří 260 schodů, které byly položeny během první světové války. Na horu se můžete dostat také pozemní lanovkou známou jako Schloßbergbahn. Zde pravidelně na horu vyjíždějí pohodlné a prosklené vagónky. Alternativně můžete využít i podzemního výtahu Schloßberglift.

Hodinová věž Uhrturm

Již staletí se nad městem tyčí hodinová věž Uhrturm. První věž zde ukazovala čas už ve 13. století a současná věž pochází z 16. století. Ale až se budete řídit časem na věži, nenechte se zmást špatným časem. Největší je zde hodinová ručička. Ta byla původně na hodinách sama, aby byly z dálky přehlednější. Menší minutová ručička přibyla později. Hodinová věž stojí na velké baště, ze které jsou jedny z nejlepších výhledů na centrum města Graz.

Graz – Hodinová věž Uhrturm na hradním návrší Schloßberg

Věž Glockenturm

Druhou známou věží je Glockenturm, která ukrývá největší zvon Štýrska. Zvon známý jako Liesl váží takřka 5 tun. Tento zvon zvoní každý den třikrát a vždy udeří 101-krát. Ptáte se proč? Protože zvon uvnitř byl odlit právě ze 101 dělových koulí, které zde zanechali Turci. Zvon ukrývá osmiboká stavba věže, která je 34 metrů vysoká.

Ostrov na Muru

V poslední době se stal symbolem města Grazer Murinsel. Umělý ostrov plující na hladině vznikl při příležitosti Grazu jakožto hlavního města kultury. Tuto unikátní plošinu navrhl newyorský umělec Vito Acconci, který do ní ukryl místo pro kavárnu, dětské hřiště a amfiteátr. To vše se vejde na plochu 50 metrů dlouhou a 20 metrů širokou. Z břehů řeky Mur se na ostrov dostanete pomocí dvou pěších lávek.

Ostrov na řece Mur – Graz v Rakousku

Kunsthaus Graz

Méně známá, za to vzhledově atypičtější, je umělecká galerie Kunsthaus Graz. Za nezvyklým návrhem stavby stojí architekti Peter Cook a Colin Fournier. Na první pohled možná brutalistická stavba je postavena ve stylu zvaném Blobismus. Ve stavbě jde o napodobení živé hmoty a k tomu neslouží jen vzhled. Živost dodávají stavbě zvukové a světelné efekty. Ty poté prozáří budovu vždy v noci. Tato stavba podobná bublině dostala hezkou přezdívku Friendly Alien – přátelský vetřelec.

Umělecká galerie Kunsthaus – Štýrský Hradec neboli Graz

Náměstí Hauptplatz

Centrem dění ve městě je náměstí Hauptplatz. Jižní stranu náměstí lemuje výrazná radnice. Původně renesanční radnice ze 16. století byla klasicistně přestavená a bohatě vyzdobená. Její průčelí zdobí 4 sochy představující alegorii obchodu, řemesel, umění a vědy. Ve středu náměstí je poté kašna arcivévody Johanna. Nedaleko náměstí se nachází zajímavá renesanční budova Zemského domu (Landhaus) s pěkným nádvořím. V něm uvidíte zajímavé tříposchoďové arkády.

Zvonkohra

Na Náměstí zvonkohry si běžte poslechnout tradiční zvonkohru Glockenspiel. Ta poprvé zazněla o Vánocích roku 1905. Hru na 24 zvonků doplňují pohybující se postavy roztomilého chlapečka a dívky. Zvonkohra hraje třikrát denně.

Graz – místní zvonkohra

Zámek Eggenberg

Zámek Eggenberg je asi nejcennější barokní stavbou v Grazu. Když se vydáte na prohlídku zámku, budete moci vidět 24 sálů s tématikou mytologie a astronomie. Nejznámější je slavnostní Planetový sál, ve kterém je 12 barokních fresek ztělesňujících všechny znamení zvěrokruhu.

Zámek Eggenberg u Graze – Štýrský Hradec

 

Okolí města

Tohle není z Grazu všechno. Například kousek od hlavního města Štýrska můžete navštívit rodný dům Arnolda Schwarzeneggera. Nezapomeňte ani na četné kostely ve městě. Také se můžete projet na kole po Murské cyklostezce. Prostě řečeno v Grazu bude kdykoliv o zážitky postaráno.

Nicméně tohle není všechno, co lze v Grazu navštívit a zažít. Do Grazu se můžete podívat například během našeho vlakového zájezdu do Štýrska. Samozřejmě se můžete podívat i na naše poznávací zájezdy nejen po Rakousku.

3.5 4 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.