fbpx

Grossglockner Hochalpenstrasse: silnice až k nejvyšší hoře Rakouska

Na pomezí Salzburska a Korutan se skrze pohoří Vysoké Taury prodírá Grossglocknerská vysokohorská silnice (Großglockner Hochalpenstraße). Ta plně vystihuje rčení, že cesta je cíl. Nabízí totiž úchvatnou podívanou na nejvyšší partie nejvýznamnějšího rakouského národního parku a dovede Vás až pod nejvyšší vrchol země, Grossglockner.

Grossglockner Hochalpenstrasse (Rakousko)


Mýtná silnice Grossglockner Hochalpenstrasse je v létě cílem nesčetného množství cyklistů, automobilů, motorek i turistických autobusů. Kdo ji chce projet celou, čili z obce Bruck an der Großglocknerstraße až do korutanského Heiligenblutu, musí zdolat 48 kilometrů a 26 zatáček. Ne všichni však projíždějí celou trasu, ale jejich cílem jsou dvě odbočky z hlavního směru. První vede na vrchol Edelweissspitze. Tam se nachází vyhlídková plošina, která stojí díky výhledům na Vysoké Taury za návštěvu.

Grossglockner Hochalpenstrasse – jezdí sem motorkáři i na kole (Rakousko)

Zlatým hřebem celé cesty je plošina Kaiser-Franz-Josef-Höhe. Ta se totiž nachází přímo pod nejvyšší horou Rakouska, Grossglocknerem. Další zajímavostí je i ledovec Pasterze, který se stal populární ukázkou globálního oteplování naživo. Ještě za doby císaře Františka Josefa, po kterém je plošina pojmenovaná, byla celá kotlina plná sněhu a ledu. Dnes se na dně údolí nachází jen jezírko a nad ním malý zbytek ledovce Pasterze. Do kotliny se můžete pohodlně dostat pomocí dráhy. Stejně tak k ledovcovému jezírku a okraji zbytku ledovce Pasterze můžete dojít pěšky.

Grossglockner Hochalpenstrasse – plošina císaře Franze Josefa (Rakousko)

Na samotné plošině se nachází několik zajímavých míst. Mezi ně patří parkovací dům, který dnes slouží i jako muzeum přírody i automobilismu. „Velkého zvoníka“, jak říkají nejvyšší hoře země, si můžete zblízka prohlédnout díky dalekohledům ve věži firmy Swarowski a zblízka se můžete podívat i na sviště, kterými se to zde jenom hemží.

Grossglockner Hochalpenstrasse – věž Swarovski i Grossglockner (Rakousko)

Dále se podél silnice nachází několik budov věnovaných nejen prodeji suvenýrů, ale některé slouží i jako muzeum. Největší důraz je kladen na přírodu Vysokých Taur, ale svou expozici má i samotná stavba silnice.

Grossglockner a ledovec Pasterze (Rakousko)

Za zmínku stojí i vstupní portál do tunelu Hochtor. Toto je totiž místo, které je s nadmořskou výškou 2 505 metrů nejvyšším bodem silnice. Na opačné straně tunelu si můžete užít letní sněhovou koulovačku, pokud sníh už neroztál. Kvůli sněhu se silnice na zimu zavírá. Otevírá se až v květnu, a to poté, co se speciální sněhové frézy probojují místy i 5 metrů vysokými závějemi sněhu. Tyto modré frézy jsou přes léto zaparkované podél silnice a každý si je může zblízka prohlédnout.

Grossglockner Hochalpenstrasse – portál tunelu Hochtor (Rakousko)


Video:

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.