fbpx

Jak slaví Velikonoce napříč Evropou

Pro mnoho států jsou Velikonoce nejvýznamnějším kestřanským svátkem v roce, který podle záznamů v listech apoštola Pavla má tradici od poloviny prvního století, čili takřka 2 tisíce let. Pojmutí tohoto svátku se však napříč zeměmi liší a každý národ Velikonoce slaví jinak.

 

Maďarsko

 

Stejně tak jako u nás i v Maďarsku jsou Velikonoce velmi populárních svátek a oblíbenou lidovou tradicí. Oproti nám však v Maďarsku chlapci kropí dívky vodou či parfémem. Ti jsou poté děvčaty obdarováváni malovanými vajíčky a tradičním pokrmem, především velikonoční šunkou, koláčem, kynutými buchtami a pořádnou pálenkou.

 

Polsko

 

V Polsku zase chlapci mrskají dívky vrbovou větvičkou a poté zase polévají je vodou a voňavkou. Jejich pověra říká, že děvče polité se do roka vdá. Vzhledem k tomu, že je Polsko silně věřící země, až 90 % Poláků nechává své sváteční pokrmy na Bílou neděli posvětit. Jako symbol zdraví i utrpení se zde jí chléb se solí a křenem, ale dále si pochutnají na klobásách, šunkách i bábovkách z kynutého těsta.

 

Německo

 

Podobně jako v dalších anglosaských státech děti hledají překvapení po zahradách i schovaná po domech. Děti si často sami vyrábějí slaměná hnízda aby je poté mohli jejich rodiče schovat. Němci rádi nadšení do velikonočních kraslic přenášejí na různě sporty jako třeba házení, koulení či rozbíjení vajec.

 

Itálie

 

Hlavním svátečnějším dnem italských Velikonoc je neděle. V ten den jdou na mši do kostela všichni a to i nevěřící, po ní jdou ženy domů připravit hostinu a muži mezitím do baru na aperitiv. Podávají se speciality, jako třeba ??? nebo slaný koláč s vaječnou náplní torta rustica. Také Italové pečou z kynutého těsta velikonoční holoubky.

 

Velká Británie

 

Součástí anglických, ale i amerických a australských Velikonoc je Egg hunt, neboli „hon na vajíčka“. V neděli velikonoční zajíc, jakožto symbol velikonoc, v neděli naděluje čokoládová vajíčka, která se poschovávají různě po domě a především po zahradě. Ráno se děti hned po probuzení pustí do hledání a hned jak vajíčka najdou, tak je sní.

 

Norsko

 

Norové mají k tomuto svátku neobvyklý zvyk. Všude se řeší vraždy. Například v televizi vysílají detektivní příběhy, s těmi se můžete setkat v novinách, nebo třeba na obalech potravin.

 

Ukrajina

 

Velikonoce, neboli jako naše „Pašije“ zahájí již předchozí týden, kdy se nechají posvětit proutí kočiček. Proudí následně umisťují pod obrázky svatých. Poté před Velikonocemi pečou tzv. Pascha, což je vyšší pečivo obdobné našim mazancům.

 

Řecko

 

Středobodem oslav velikonoc země ostrovů jsou souboje, kde je cílem vajíčko rozbít o soupeře, často jiného člena rodiny.

 

Španělsko

 

Španělé berou velikonoce dle starých tradic náboženským a emotivním způsobem.

 

Irsko

 

Aby koledník dostal velikonoční koláč, musí zatančit.

 

Rusko

 

Na důkaz přátelství se obdarovaní vejci třikrát políbí.

 

Chorvatsko

 

Chorvaté v oblibě soupeří, koho vajíčko při vzájemném oťukávání

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej Pastorek
Ondřej Pastorek
6 let před

Mluví se o tom,že EU nám hodlá zakázat “ mrskání “ žen na Velikonoce – je to pro ženy prý ponižující a špatný příklad pro děti.Je to směšné,ale bl…. kvete i v EU.

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.