fbpx

KaDeWe: obchody na nejlepší adrese v Berlíně

Berlínský obchodní dům KaDeWe, neboli Kaufhaus des Westens, patří mezi nejznámější obchodní a největší domy Německa i Evropy. Nechal ho postavit berlínský podnikatel Adolf Jandorf, ale nebylo to jen kvůli penězům. Šlo o něco jiného, co mu scházelo.

Berlín – obchodní dům KaDeWe (Německo)


Berlín – KaDeWe a obchody (Německo)

Co je pro Londýn obchodní dům Harrods nebo pro Moskvu GUM, to je pro Berlín KaDeWe. KaDeWe je pro Berlín nejznámější a nejprestižnější obchodní dům. Není však jen místem nakupování, ale i setkávání Berlíňanů. Na první pohled zvláštní jméno je vlastně zkratkou názvu Kaufhaus des Westens, neboli Obchodní dům Západu. To si však vůbec nespojujte s rozdělením Berlína, tento dům už tu byl dříve.

Obchodní dům KaDeWe nechal postavit berlínský obchodník Adolf Jandorf. Pro něj to nebyl zdaleka první obchodní dům. Po Berlíně už předtím postavil mnoho úspěšných nákupních center, avšak menších a určených pro méně bohaté lidí. Tyto obchodní domy mu sice vydělávaly nemalé peníze, jednu věc však Jandorfovi nepřinášeli. Chybělo mu uznání vyšších společenských vrstev, kam se chtěl velmi rád zařadit.

Berlín – obchodní dům Kaufhaus des Westens (Německo)

To se rozhodl změnit, Adolf Jandorf nechal na západ od centra Berlína postavit nový luxusní a ne zcela skromný obchodní dům. Šestipodlažní stavba byla veřejnosti otevřena roku 1907. Díky tomu se Jandorf dostal do opravdové berlínské smetánky a ocenění dostal od samotného prezidenta Paula von Hindenburga. Poloha obchodního domu Kaufhaus des Westens byla dobrý tah, neboť bohatí Berlíňané se začali stěhovat do klidnějších částí města, především právě do západní oblasti. Vyrostla zde prosperující čtvrť a stanice metra je hned u obchodního domu.

Berlín – stanice metra na náměstí Wittenbergplatz (Německo)

Roku 1926 společnost Hertie převzala všechny Jandorfovy obchodní domy včetně Obchodního domu západu. Za druhé světové války by v tvrdých bojích o Berlín dům takřka zničen. Záhy po válce, roku 1950, byl opětovně otevřen a funguje dodnes. Jen v 90. letech minulého století bylo přistaveno 7. podlaží věnované dnes jen potravinám. Při této přístavbě vznikla oblíbená prosklená zimní zahrada, která funguje jako restaurace.

Berlín – Zimní zahrada v KaDeWe (Německo)

Dnes je s obchodní plochou 60 000 m2 považovaný za největší obchodní dům v Německu a po Harrods v Londýně druhý největší v Evropě. Každé ze sedmi pater je věnované nějakému sortimentu zboží. Mimo úlohy luxusního nákupního centra však také tvoří úlohu společenskou. Při své návštěvě Berlína se zde můžete stavit, koupit hezký suvenýr a nezapomeňte ani vyjet do nejvyššího podlaží do zimní zahrádky. Naši průvodci ví kvůli čemu.

Berlín – KaDeWe v noci (Německo)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.