fbpx

Litevský Kaunas: 7 míst co nevynechat

Víte, kterému městu se říká česky Kovno. No právě litevskému Kaunasu, jednomu z největších a nejvýznamnějších míst Pobaltí. Asi nejstarší, částečně dochovanou stavbou města je červený hrad ze 13. století. Ten však samozřejmě není jedinou zajímavostí druhého největšího litevského města, u kterého se rozkládá i největší vodní nádrž Litvy, 83 kilometrů dlouhá Kaunaská přehrada.


Červený hrad

Symbolem města Kaunas je mohutná hradní věž se svým typickým červeným zbarvením. Z hradu, který měl v historii ochraňovat obchodníky, už zbyla jen část. I tak však obsahuje nejrůznější exponáty z doby své slávy včetně středověké věznice.

Kostel archanděla Michaela

Kostelu, který stojí na konci hlavní kaunaské ulice Laisves aléja, neboli Aleje svobody, dominují mohutné bílé sloupy a pět stříbrných kupolí. Tento původně pravoslavný chrám byl postaven roku 1893 pro carské vojsko, ale následně roku 1919 byl vysvěcen na katolický kostel.

Devátá pevnost

Devátá pevnost Kaunas

Pevnost pochází původem z konce 19. století, kdy došlo k opevnění města. Dokončena však byla až v předvečer první světové války, po které byla používána jako vězení. Dnes slouží jako muzeum a památník obětem nacismu, především židů.

Muzeum M. K. Čiurlionise

Muzeum zasvěcené asi nejvýznamnějšímu a nejslavnějšímu litevskému umělci, malíři a hudebnímu skladateli jménem Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Katedrála sv. Petra a Pavla

Jedná se o gotickou trojlodní baziliku postavenou v 15. století. Je 84 metry dlouhá a 28 metrů vysoká. V interiéru se vyjímá jeden velký barokní oltář, devět menších oltářů a v postranní lodi jeden z mála litevských dřevěných oltářů, tento je ze 17. století.

Muzeum čertů

Muzeum čertů

Přímo v centru města stojí muzeum, ve kterém naleznete expozici 3 tisíc různých sošek, modelů, soch i masek nejrůznějších pekelných stvoření. Expozice je doprovázena množstvím strašidelných legend a příběhů.

Litevský skanzen Rumšiškes

Mezi největší evropské skanzeny patří zcela jistě i ten litevský, nacházející se nedaleko Kaunasu v obci Rumšiškes. Zde se v kulisách dobově zřízené pobaltské vesničky dozvíte mnoho zajímavostí o místních lidových tradicích a zvycích.

Ve městě, které podle největšího podílu občanů s litevskou národností je nejvíce „litevským“ městem Litvy, toho je určitě hodně k vidění. V historii se díky poměrně nízkému vlivu ze strany Rusů či Poláků stalo centrem litevské kultury a litevštiny. A to i když je zastíněn jeho větším bratrem, hlavním městem Litvy, Vilniusem.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.