fbpx

Klášter Admont: klášter v srdci Rakouska s největší knihovnou

Klášter ve městě Admont se nachází v údolí řeky Enns v objetí hor. Tak přišel ke svému názvu. Latinské „Ad montes“ totiž znamená v horách. Jedná se o benediktínský klášter, který je nejstarším a také jediným stále fungujícím v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Pyšní se také jednou zajímavostí. Nachází se v něm totiž největší klášterní knihovna na světě.

Admont – klášter (Rakousko)


Klášter Admont ve stejnojmenném městě stojí na konci dlouhého a širokého údolí řeky Enns. Kousek za Admontem se řeka Enns vydává na pouť přes národní park Gesäuse. V blízkosti kláštera jsou rozsáhlé zahrady, dokonce i s rybníkem a bylinkovou zahrádkou. Mimo největší klášterní knihovny se pyšní barokní architekturou a rozsáhlými přírodovědeckými sbírkami i sbírkami moderního či sakrálního umění.

Galerie v klášteře Admont (Rakousko)

Klášter byl založen ve středověku. Roku 1074 jej zde nechal zřídit salcburský arcibiskup Gebhard se salcburskými biskupy i opatem. Tehdy to musela být celkem sláva, neboť to bylo za přítomnosti šlechty i prostých lidí. Klášter byl postaven z peněz po korutanské hraběnce Emy z Gurku, která stála v Korutansku za vznikem nemála svatostánků a později byla svatořečena.

Fresky v knihovně kláštera Admont (Rakousko)

Nejprve zde žili mniši ze Salcburku, později roku 1121 zde vznikl ženský konvent benediktinek. OD té doby sloužil klášter také jako Damenstift, škola pro dívky z vyšších kruhů. Pro vývoj kláštera byl zásadní rok 1152, kdy bylo během požáru zničeno mnoho románských staveb. Následně však v průběhu středověku vzkvétal, vznikla zde mimo jiné písařská dílna.

Klášter Admont – knihovna (Rakousko)

Další katastrofální požár potkal klášter roku 1865, trval celé čtyři dny. I když byli rozsáhlé sbírky a archivy zničeny, celá klášterní knihovna byla před pohromou ušetřena. Po té nastala dlouhá obnova kláštera, kdy získal současný barokní vzhled. I když za nacismu byla církevní komunita vyhnána, od roku 1946 funguje dodnes.

Areál kláštera Admont (Rakousko)

Benediktinský klášter Admont stále žije jako jediný ve Štýrsku. Jednou z úloh kláštera je dnes například provozování gymnázia. To zde funguje už od roku 1644. Mimo klášterní školy podnikají snad ve všem možném. Provozují zde kavárnu, hotel, apatiku, květinářství, výrobu dřevěného nábytku a mnoho dalšího.

Benediktínský klášter Admont (Rakousko)

Samozřejmě je možné zdejší klášter i navštívit a prohlídka určitě stojí za to. Klášter funguje jako muzeum, při jehož prohlídce navštívíte jak onu největší klášterní knihovnu na světě, tak i rozsáhlé přírodovědecké a umělecké sbírky. Umělecké sbírky jsou věnované jak modernímu umění, tak zde naleznete i exponáty s církevní tématikou napříč dobou, ať už se jedná o gotiku či baroko. Některé expozice jsou i interaktivní a propojí návštěvníky s dějem.

Admont – muzeum (Rakousko)

Klášterní knihovna ve vás však vyvolá největší zážitek. Sál obložený tisíci svazky knih 70 metrů dlouhý, 14 metrů široký a 13 metrů vysoký. Můžete si zde povšimnout bohaté barokní výzdoby a fresek. V prostoru knihovny je uloženo 70 000 titulů, nicméně když bychom zahrnuli další archivy v klášteře, dostatečně urputný člověk by napočítal 200 000 svazků knih. Nejstarší spisy jsou ještě rukopisy, které sem byly dopraveny už za doby arcibiskupa Gebharda ze Salcburku, který klášter založil. Oněch rukopisů je zde celkem 1400.

Admont – knihovna (Rakousko)

Při návštěvě kláštera Admont zajděte i do klášterního kostela Stiftkirche. Jedná se už o pátou stavbu v pořadí. Trojlodní bazilika Panny Marie a svatého Blažeje je první novogotická církevní stavba v Rakousku. Se stavbou se začalo po požáru roku 1865. Kostel má dvě věže, ale nejsou stejně vysoké. Dosahují výšky 75 a 74 metrů. Když budete pozorní, na kostele najdete starý románský portál z 12. století a můžete se dopočítat 13 oltářů.

Klášter Admont – kostel (Rakousko)

5 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
René
René
1 rok před

Mohu potvrdit, je to velmi hezké místo, jak uvnitř, tak i vně. Okolí je fantastické, hory obklopují celý klášter. Určitě se návštěva vyplatí.

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.