fbpx

Termály Hevíz: koupání v léčivé vodě termálního jezera

V lázeňském městečku Hevíz se nachází evropský unikát, a to největší termální jezero kontinentu. U dna jezera, které je 38 metrů hluboké, se nacházejí prameny chrlící tisíce litrů léčivé vody za vteřinu. Vy si mezitím můžete v poklidné atmosféře odpočinout a udělat něco pro své zdraví. V jezeře zdobeném proslulými lekníny tvoří léčivé účinky nejen samotná termální voda, ale i specifický život v jezeře.

Termály Hevíz


Termální jezero Hevíz je největším v Evropě. Jeho rozloha je 44 000 m2 a má oválný tvar. Díky jeho specifickému tvaru dochází k přirozené cirkulaci vody. Voda se pomalu otáčí a tak léčivé látky rozpuštěné ve vodě jsou rovnoměrně rozmíchané v celém jezeře. Prameny u dna jezera podle všeho vydají každou sekundu až 40 tisíc litrů. Díky tomu se voda obmění v jezeře každých 28 hodin.

Termální prameny během roku nechávají jezero příjemně vyhřáté, i když na teplotu má velký vliv roční období. V létě počítejte s vodou teplou 33 až 38 °C. V zimě bývá teplota jezera 26 až 28 °C. Na teplotu má vliv i to, že teplá voda je u hladiny a studená klesá dolů, což je součást přirozené cirkulace vody. Ve vodě jsou rozpuštěny sloučeniny síry, magnézia, uhličitanů, rádia a dalších nerostných látek. Termály čerpají také z mírně radioaktivních léčivých pramenů.

Hevíz – lekníny

To, že jezero je léčivé, není jen termálními prameny. V jezeře se zalíbilo mnoha bakteriím a řasám, které přidávají na účinnosti vody. Jedna bakterie je dokonce endemická, čili nikdy jinde než v Hevízu na ni nenarazíte. Na hladině jezera se navíc daří rudému leknínu, který se stal symbolem lázní. Dokonce se dostal i do erbu města.

Historie

Hevíz se jako lázeňské městečko proslavil v 18. století. První lázeňské budovy zde byly otevřeny roku 1795, kdy zde vzniklo přírodní koupaliště. Současná lázeňská budova, která stojí na pilířích uprostřed jezera, byla otevřena roku 1911. Okolí jezera se poté přizpůsobilo termálním lázním. V okolí jsou luxusní hotely, penziony i ubytování v soukromí.

Termální jezero Hevíz

Léčivé účinky

Léčivá voda v termálních lázních Hevíz působí na bolesti pohybového aparátu, revmatická a chronická onemocnění, nemoci kloubů a páteře, dnu, úrazová poranění či gynekologická onemocnění. Léčivá voda se hodí i na regeneraci po operacích či úrazech. Toho využívali i po druhé světové válce, kdy se zde regenerovali zranění vojáci. Koupele ve vodě je možné doplnit i o bahenní zábaly, pitnou kůru i specifickou zátěžovou koupel. Nechybí ani další wellness procedury, jako třeba masáže.

Hevíz – termální jezero

Výlety do okolí

Městečko Hevíz se nachází nedaleko jezera Balaton, které nabízí nesčetné množství zážitků. Podél břehu se nachází několik pěkných městeček, mezi kterými se můžete projet na kole. V nedalekém městečku Keszthely se nachází vyhlášený zámeček Festetic. Zajímavé jsou zříceniny hradu Sümeg a Szigliget. Můžete se také vydat do vulkanického pohoří Badacsony, které je vyhlášenou vinařskou lokalitou.

Hevíz – výlet k zámku Festetics

Kam dál?

Podívejte se na naše zájezdy do termálů s průvodcem nebo na pobyty u termálního jezera Hévíz.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.