fbpx

Lichtenštejnská soutěska: rokle Liechtensteinklamm patří mezi nejpůvabnější v Rakousku

Stezka soutěskou Liechtensteinklamm u města St. Johann im Pongau – přírodní zajímavosti Salcburska v Rakousku

Lichtenštejnská soutěska (Liechtensteinklamm) patří mezi nejdelší i nejhlubší v Rakousku i Alpách. Skrze soutěsku vede cesta tvořená tunely, terasami a lávkami vytvořenými přímo nad divokým proudem říčky Großarlbach.


Soutěska je dlouhá celkem 4 kilometry s tím, že návštěvníkům je přístupná asi čtvrtina. Hloubka kaňonu je až 300 metrů. Šířka však není nikterak velká. V nejužších místech jde o jednotky metrů. Dá se o ní mluvit v samých superlativech. Patří mezi nejpůsobivější či nejúchvatnější soutěsky země i celých Alp.

Proud dravé vody v soutěsce Liechtensteinklamm (Lichtenštejnská soutěska) – Rakousko

S plánem na zpřístupnění soutěsky se začalo roku 1875. Avšak narazili na nedostatek peněz, který vyřešil kníže Johann II. z Liechtensteina, který věnoval na stavbu stezky 600 zlatých. Za rok bylo hotovo a soutěsku pojmenovali na jeho počest. Od té doby byla stezka opakovaně upravována a modernizována. I bezpečnost se změnila. Dnes totiž geologům pomáhá s hlídáním bezpečnosti chytré monitorovací systémy.

Skrze soutěsku vede chodník tvořený třemi tunely, čtyřmi galeriemi, lávkami a chodníky s výhledy na úchvatný výtvor přírody. Největší zajímavostí je impozantní schodiště Helix. Točité ocelové schodiště je vysoké 30 metrů a nabídne Vám dosud neznámé pohledy na jednu z nejpopulárnějších soutěsek Rakouska.

Vyhlídková stezka soutěskou Liechtensteinklamm – rakouské soutěsky a rokle

Když stezku projdete, nakonec Vás odmění pohledem na vodopád Schleierfall. Zde už dravý proud řeky ve vodou vyhloubeném kaňonu bohatém na hrnce, vodopády a další skalní útvary, nahradí pohoda a klid.

Stezka vede nad říčkou Großarlbach, která vede z nedalekého údolí. Na druhé straně, u ústí soutěsky, se nachází město Sankt Johann in Pongau. V něm se říčka vlévá do řeky Salzach, nejvýznamnější řeky zdejší oblasti Salcburska.

Lichtenštejnská soutěska v Rakousku – vodopád Schleierfall

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.