fbpx

Moritzburg: Zámek, kde se natáčela pohádka s Popelkou

Zámek Moritzburg patří mezi nejkrásnější barokní skvosty Saska. Malebný zámeček byl postaven jako lovecké sídlo v klidné krajině za branami Drážďan. Na zámku v obklopení rybníků a rozsáhlého parku se pořádaly reprezentativní události a okázalé slavnosti. Možná tak trochu, jak to známe z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Zámek Moritzburg


Zámek nechal postavit saský kurfiřt Moritz, po němž nese zámek jméno dodnes. K zahájení stavby došlo roku 1542. Tehdy se jednalo o renesanční zámek postavený na žulovém vršku v obklopení bažin. Další saský kurfiřt August Silný zahájil monumentální přestavbu nejen zámku, ale i celé krajiny. August Silný povolal svého dvorního architekta, kterým byl Matthäus Daniel Pöppelmann, který vymyslel návrh na přestavbu do barokního stylu.

Lovecký zámek Moritzburg

Následná přestavba trvala deset let a byla ukončena smrtí Augusta Silného. Jeho následník neměl o zámek zájem a o dostavbu se postaral další v pořadí, August III. I když nedošlo k původně plánovaným rozměrům, i tak vzniklo honosné sídlo patřící mezi nejkrásnější v Sasku. Zámek s půdorysem připomínající písmeno H je typický svými čtyřmi kruhovými věžemi v rozích. Přestavba se nevyhnula ani okolní krajině. Nehostinná bažinatá spoušť kolem byla přestavěna v malebný park. Kolem zámeckého komplexu byl postaven nový rybník, který nadobro změnil ráz zámku Moritzburg. Zámek stojí na umělém ostrově.

Zámek Moritzburg – Německo

Pokud se vydáte na zámek Moritzburg, nezapomeňte na rozlehlý park. Dá se zde strávit nemálo času vycházkou a projít se hned kolem několika rybníků. Například zde můžete dojít k jedinému majáku v Sasku, u kterého je i malý přístav. Také se v okolí zámku nachází malý Bažantí zámeček, jedná se o nejmladší stavbu drážďanského rokoka.

Zámek Moritzburg – Tři oříšky pro Popelku

Při prohlídce zámku můžete navštívit expozici barokního umění. Najdete zde historický nábytek nebo míšeňský i orientální porcelán. Významná je sbírka loveckých trofejí, která patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Najdete zde i paroží vymřelého obřího jelena. Na zámku se kdysi pořádaly okázalé hony a tak je zámek s touto tradicí pevně spjat. Mezi okázalými prostory zámku vyniká Péřový pokoj, v němž se nachází více jak milion barevných ptačích per. Jinde zase narazíte na pozlacené kožené tapety.

Prohlídka zámku Moritzburg – zde se natáčela Popelka

Když se vydáte na zámek Moritzburg v období zimy, je na zámku každoročně otevřena pohádková výstava. Ta je věnována česko-německé pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se zde v roce 1974 natáčela. Na výstavě můžete mimo jiného vidět originální kostýmy z natáčení a jejich kopie si můžete osobně vyzkoušet a také se v nich i vyfotit. Nejlépe třeba přímo v Kamenném sále a pozor, popisky jsou zde i v češtině.

Kde se natáčela Popelka

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.