fbpx

Murano: ostrov skla a proslulých sklářů u Benátek

Ve stínu hlavního benátského ostrova, ve kterém turisté míří za slavnými památkami a místy, jako jsou například náměstí s bazilikou svatého Marka, Dóžecí palác nebo most Rialto leží ostrov Murano. I když je menší a nemá žádná tak zvučná lákadla, ostrov se proslavil především díky svým sklářům. Sklo z Murana se totiž předčí světový ohlas českého křišťálu.

Itálie – ostrov Murano


Ostrov Murano je jeden ze šesti významných ostrovů v benátské zátoce. Leží vzdušnou čarou jen asi kilometr od historického jádra Benátek a dá se na něj pohodlně dostat trajektem. Pravdou však je, že díky svým krásným zachovalým domům a rovným kanálům se mu přezdívá „Malé Benátky“. Zdejší domky však nejsou jen zachovalé a historicky cenné, překypují nejrůznějšími barvami, které jsou pro ostrov Murano typické.

Benátky – Murano

Za pestrobarevnými domky je však spíše vhodné se vydat na další ostrov Benátského zálivu, Burano. Barvy, ze kterých turistům na ostrově Burano přechází zrak, si začali na domy údajně dávat rybáři, aby svůj domov poznali z moře. Jedno období se dokonce muselo žádat o povolení místních úřadů. Ty však pochopily, že se pestrobarevnost staveb stává pro turisty dobrým lákadlem a od omezení upustily.

Benatky – ostrov Murano

Ale zpět k ostrovu Murano a zdejšímu sklu. Původně se skláři koncentrovali přímo v Benátkách. Roku 1291 však bylo vydáno nařízení, aby se všichni benátští skláři kvůli nebezpečí požáru přestěhovali na ostrov Murano. A tak se toto řemeslo přesunulo na ostrov Murano, kde se udržovalo až do dnešní doby.

Murano – Benátské sklo

Ještě dnes tu jsou vidět neomítnuté cihelné zdi původních skláren doplněné o výrazně se tyčící komíny i čtvrtě, kde dělníci bydleli. Ti měli dokonce zakázané z ostrova vycestovat, aby neprozradili tajemství výroby zdejšího benátského skla nebo i třeba známých benátských lustrů. Těm, co by tajemství vyzradili, dokonce hrozila smrt nejen jim samotným, ale i celé rodině.

Muránské sklo

Řemeslná výroba skla tu probíhá ještě dnes a skláři své umění rádi předvádějí zvědavým turistům zdarma. Přímo před návštěvníky z píšťaly vykouzlí nějaký pěkný skleněný výrobek, ať se jedná o vázu, skleničku či třeba skleněnou rybu. A samozřejmě své sklo zde i prodávají, avšak vzhledem k ruční výrobě bývá cenově samozřejmě vyšší.

Murano – sklo

Můžete zde obdivovat místní bižuterii, talířky, korálky, skleničky, sošky a také tradiční benátská zrcadla. Kromě řemeslných skláren se na ostrově nalézají i umělecké expozice, galerie a hlavně velké muzeum skla stojící přímo nad jedním z kanálů.

Ostrov Murano – Benátky (Itálie)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.