fbpx

Na Soosu nevolej SOS

Na Soosu nevolej SOS

(nikdo by Ti nepomohl, protože se bude domnívat, že jásáš nad zázraky přírody)

V tomto období se nám přímo nabízí návštěva místa, kde se nachází něco k zahřátí zkřehlého těla chladem či jen dlouhodobým sezením u PC. Zavítáme tedy na západní část naší republiky nejen za horkými přírodními prameny.

 

soos-narodni-prirodni-rezervace

Národní přírodní rezervace Soos kousek od Františkových Lázní

 

Těší se na nás přírodní rezervace Soos (= bažina, močál) u obce Nový Drahov – železniční stanice Hájek. Tuto rezervaci tvoří rašeliniště a slatiniště ležící na dně vyschlého jezera v oblasti, kde byly ještě velmi pradávno poslední činné sopky na našem území. Dodnes se tu setkáváme s dozvuky vulkanické činnosti v podobě nejen horkých minerálních pramenů, mofet (bublající bahenní sopky) a závanů nevábně vonících neviditelných par.

 

 

Na začátku vstupu si můžete odložit i své oře na parkovišti, zaplatit v pokladně a vydat se na 2 km dlouhý okruh vedoucí po dřevěných nebo povalových chodnících, závěrem vás povede štěrková cesta. Nejprve ochutnejte nejvydatnější pramen – Císařský – to vám dodá sílu a energii na další pokračování. Naučná stezka se vine mezi slanomilnou a mokřadní vegetací, kolem vodních ploch se zeleným pozadím, potoků, potůčků, i nad vyschlým dnem pradávného jezera, ze kterého probublávají bahenní sopky (spíše tedy velikostí minisopky, ale co chcete na malou zemi, jako je ta naše, že?). Ty jsou nejvíce vidět za deště nebo vlhkého počasí, jejich bublavý zvuk se nese v tichu nad chodníčky.

 

Pokud někde poklekne na prkna chodníku kvůli neobyčejnému pohledu či záběru, určitě si také všimne neopatrného hmyzu či drobného ptactva uhynulého kolem bublajících a pěnících vývěrů.

 

Neobyčejné barvy nejspodnějších pater krajiny s jejich pestrou paletou od bílé, žluté, přes oranžovou až do hnědých zemitých odstínů lákají oči návštěvníků a jejich fotoaparátů snahou zachytit tuto krásu.

 

Největší vývěr dalšího minerálního pramene Věra určitě nesmíte také minout, naopak se tu u něho zastavte i s fotoaparátem na skvělé snímky. Pokud se zadaří, vytvoří vám úžasnou pěnivou podívanou zvící velikosti šéfkuchařské čepice.

 

Okružní cesta vede zpět k parkovišti podél zbytků více než 100 let staré důlní úzkokolejky, po které se vozil vytěžený jíl. Dnes je vám Muzejní úzkorozchodná dráha Kateřina k potěše i odvozu znaveného těla na trase Soos – Rampa – Kateřina.

 

http://vary.idnes.cz/uzkorozchodna-draha- katerina-v- rezervaci-soos- fqt-/vary-zpravy.aspx?c=A160107_2216502_vary-zpravy_ba

 

Závěr cesty před parkovištěm je u stanice pro záchranu živočichů a expozice "Ptačí svět“. Nejen v případě nepříznivého počasí (ale co to pro nás nepříznivé počasí vlastně je?) můžete na stejnou vstupenku navštívit zajímavé muzeum s expozicí "Příroda Chebska a Soosu", moderní pavilon s expozicí "Dějiny Země a paleontologie“ s velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti – pro děti velký ráj.

 

Další cesta nás zavede přes Nový Drahov, kolem hrázděných stavení typických pro zdejší kraj, se zastávkou v keramické dílně – také důvod zahřát se a obdivovat nádherné výrobky. Milovníky křehké krásy pošleme na Motýlí dům, aby se potěšili pohledem na cizokrajné motýly, kteří si v teple a uměle vytvořeném exotickém prostředí poletují mezi návštěvníky a posedávají si na ně.

 

Cílové místo – jen 6 km vzdálené Františkovy Lázně – zaujmou jednotným architektonickým stylem budov v převažující bílé a žluto okrové barvě, v létě se tak krásně vyjímají mezi zelení lázeňských a okolních parků. Nezapomeňte pozdravit malého Františka.

 

Unavené tělo po procházkách si vyhřejete v teplé rašelině nebo v Aquacentru s velkým výběrem vodních procedur.

 

Na promrzlé vnitřnosti poslouží bylinný likér, horká čokoláda s čepicí pravé šlehačky nebo prostě lázeňská káva a do ruky čerstvá křupavá a voňavá oplatka.

 

Pokud se chce někdo ještě na závěr z nedostatku pohybu velmi „zdravě proběhnout“ parkem, může ochutnat některý z přírodních zdrojů v Dvoraně Glauberových pramenů. (*)

 

OUZ 11.01.2016

 

(*) – obsah Glauberových pramenů léčivě působí na rychlejší zažívání a krok směrem k WC

 

Autor: Drahuše Ouzká

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.