fbpx

Národní park Sequoia: za obřími sekvojovci do Kalifornie

Severně od Los Angeles se nachází druhý nejstarší národní park Spojených států amerických, který získal své jméno díky stromům mamutích rozměrů. V celém velkém národním parku nedosahují mamutích rozměrů jen stromy, ale i hory. V národním parku se totiž nachází i největší hora centrální části země (mimo Aljašky) – Mount Whitney (4 417 m n. m.).

Sekvojovce v národním parku Sequoia (USA)


Kdysi zde žili indiáni, kteří žili v podhůří a obchodovali s kmeny na východní straně hor. Po nich zde dodnes zbyly malby na skalách či prohlubně ve skále po mletí žaludů. Kvůli neštovicím však indiánské obyvatelstvo bylo zdecimováno a tak se do oblasti dostali evropští osadníci. Prvním osadníkem a takovou zdejší legendou je Hale Tharp, který se zde usadil v 18. století.

Národní park Sequoia – Kalifornie (USA)

Ten si vytvořil své obydlí v kmeni padlého sekvoje. I když zde začal hospodařit, žil v souladu s přírodou. Brzy se však začalo schylovat ke katastrofě i konci sekvojí. Začalo se zde totiž s kácením sekvojí a jejich obchodováním. Časem se však zjistilo, že dřevo není moc vhodné pro používání. Především je náchylné ke štípání. I tak ale byly tisíce stromů pokáceny a kdyby nebyla oblast sekvojových lesů zařazena do národního parku, možná by stromů zbylo ještě méně.

Sekvojovec obrovský v národním parku Sequoia (USA)

Národní park byl vyhlášen prezidentem USA Benjaminem Harrisonem dne 1. října 1890. Byl to druhý národní park po nejstarším parku Yellowstone. Postupně byl národní park rozšiřován až do současné plochy 1635 kilometrů čtverečných. Ve 20. století byl poté vyhlášen národní park Kings Canyon, který se nachází doslova v sousedství.

Symbol National Park Sequoia – Kalifornie (USA)

Největšího obdivu se dočkal Giant Forest, neboli Obří les. V něm rostou zástupy sekvojovců obrovských. V sekvojovém lese se nachází pět z deseti největších stromů na planetě včetně toho úplně největšího. Generál Sherman je nejmohutnějším stromem na Zemi. Strom je vysoký 83,4 metrů a průměr u země je 11,1 metrů. Obvod kmene činí celých 31,3 metrů. Tento strom zde roste nejméně 2300 let.

Stezka přes NP Sequoia (USA)

Sekvojovce obrovské dorůstají výšky pod 100 metrů. To z nich sice nečinní úplně nejvyšší stromy, ale největší co se týče objemu a jejich hmotnosti. Tyto stromy zde rostou 2000 až 3000 let a pokud je nepokácí ziskuchtiví lesníci, jejich největší hrozbou jsou oni sami. Jejich ohromná váha přirozeně velmi zatěžuje půdu pod nimi a tak se někdy stane, že se stromy sami vyvrátí.

Sequoia – národní park v Kalifornii (USA)

Tyto sekvoje jsou jinak odolné vůči hmyzu, houbám i ohni. Oheň naopak působí pro sekvoje velmi příznivě. Nejen že zbaví les zbytečného porostu a uvolní sekvojovcům prostor, dokonce zbyly popel poslouží jako hnojivo pro růst kmenů do neskutečných výšek. Před jednou pohromou však odolné nejsou – před kůrovci. Mezi lety 2014 až 2020 napomohli kůrovci „umírání“ 28 stromů. Podle vědců dokonce kůrovci škodí na sekvojovcích poprvé za jejich tisíce let. Navíc i samotné sucho jim moc nesvědčí.

Kalifornie – národní park Sequoia (USA)

Dalším symbolem oblasti je Tunnel Log. Tento sekvojovec spadl během bouřky v roce 1937. Kmen tohoto stromu je 84 metrů dlouhý a 6,4 metrů široký. Proslul hlavně proto, že v něm byl vyhlouben tunel a projíždí se skrze něj auty.

Národní park Sequoia – Tunnel Log (USA)

Pěkné vyhledy jsou ze skály Moro Rock. Na tuto skálu vede dřevěné schodiště a na vršku je vyhlídková terasa. Navštívit se dá i Tharpův kmen, ve kterém si Hale Tharp vytvořil obydlí. Malebná je Crescent Meadow, neboli Půlměsíční louka. Ta je lemovaná sekvojovci a americký spisovatel John Muir ji označil za „Sierrský drahokam“.

Národní park Sequoia – Moro Rock (USA)

Méně známé pro oblast je to, že se zde nachází mnoho jeskyní. Těch popsaných je zde přes 240. Ta nejdelší jeskyně je dlouhá 32 kilometrů a jmenuje se Lilburn Cave. Takřka všechny jsou však přístupné jen pro speleology. Turisté si mohou prohlédnout jeskyni Crystal Cave, která je druhou největší v národním parku. Výčet jeskyní ale není kompletní a stále se nacházejí nové. Do parku je možné se dostal autem dvěma vstupy. Zajímavé však je, že takto velký národní park neprotíná žádná silnice. Většina oblasti je ponechána přírodě a navštívit je ji možné jen pěšky.

Cesta přes národní park Sequoia – Kalifornie (USA)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.