fbpx

Obchodní dům GUM: nejlepší obchody v Moskvě

Prestižní obchodní dům GUM stojí ještě na prestižnější adrese. Stojí přímo na Rudém náměstí naproti Leninovu mauzoleu nebo v sousedství Chrámu Vasila Blaženého. Jeden z nejvýznamnějších obchodních domů Evropy je ikonou moskevské noblesy.

Obchodní dům GUM v Moskvě (Rusko)


Podobně slavný už je snad jen berlínský KaDeWe nebo londýnský Harrods. Možná mnoho z vás napadne otázka, co to vlastně slovo GUM znamená. V současnosti je to zkratka z ruského „Glavnyj univezalnyj magazin“, což bychom přeložili jednoduše jako „hlavní obchodní dům“. Originálně to však znamená „gosudarstevnyj univerzalnyj magazin“ neboli „státní obchodní dům“. To se ale po privatizaci muselo změnit.

Obchodní dům GUM na Rudém náměstí (Rusko)

Ještě před nákupním centrem GUM stávala na jejím místě obyčejná tržnice. Ta byla otevřena roku 1814, avšak z technických důvodů musela být zbourána. Moskevští obchodníci se rozhodli, že na jejím místě postaví nový obchodní dům svébytných rozměrů. Se stavbou se začalo roku 1890 a za tři roky bylo postaveno. Budova je natočena na Rudé náměstí 242 metrů dlouhým čelem a zabírá celou čtvrtinu historického centra Moskvy, která byla od 16. století obehnána hradbami. Na konci 19. století se jednalo o moderně zařízenou budovu, ve které nechybělo ústřední vytápění a také provozní výtahy.

Kavárna v obchodním domě GUM Moskva (Rusko)

V budově, která má podlahovou plochu o rozměrech 75 000 km2, samotné obchody zabírají 35 000 km2 prodejní plochy. Aby takové prostory jenom osvítili, potřebovali 9 000 žárovek. Dokonce pro to vybudovali v podzemí vlastní elektrárnu. K roku 1917 se obchodní dům těšil nabídkou v 1 200 obchodech.

Terasy s obchody v moskevském GUM (Rusko)

Po bolševické revoluci začal obchodní dům upadat a roku 1928 byl na Stalinův popud  přestaven na kancelářskou a rezidenční budovu. Kanceláře využívala státní správa a třeba zde naplánovali první pětiletku. Když Stalinova manželka spáchala sebevraždu, dokonce byl objekt použit k vystavení jejího těla. V 50. letech minulého století však budova prošla rekonstrukcí a sen velkého nákupního domu byl vzkříšen. Roku 1953 byl znovu otevřen a od té doby je dodnes symbolem nakupování v Moskvě.

Interiér obchodního domu GUM v Moskvě (Rusko)

Dnes budova postavená v pseudoruském slohu láká lidi k nákupům i turisty k návštěvě. Vzhledem ke struktuře obchodů i zákazníků si zde také můžete trochu odpočinout od jinak všudypřítomné azbuky. Můžete se projít po třech tříposchoďových galeriích s prosklenou kupolovitou střechou.

Obchodní dům GUM v Moskvě (Rusko)

Dnes se v obchodním domě GUM nachází nepřeberně prodejen luxusních světových značek. Celý interiér vás uchvátí svou výzdobou. I když je velmi bohatá, díky jednotné barvě působí decentně a příjemně. To však už ale musíte posoudit sami.

Obchody v obchodním domě GUM (Rusko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.