fbpx

Pöstlingberg: poutní vrchol s parádními výhledy na rakouský Linec

Poutní kostel na vrchu Pöstlingberg u Lince

Nad městem Linec se tyčí vrchol Pöstlingberg s nejvyšším bodem ve výšce 539 metrů nad mořem. To je 200 metrů nad centrem Lince u řeky Dunaj. Hora je známá hned pro několik zajímavostí. Na horu vede nejstrmější tramvajová trať. Na vrcholu stojí vyhlášená poutní bazilika, která je díky své poloze vidět z daleka. Dříve ale vidět nebyla, protože hora byla hustě obrostlá lesy. Hora přišla o své zalesnění kvůli jedné stavbě.


Hora Pöstlingberg je oblíbeným výletním a poutním místem, kam se nejraději návštěvníci vypravují z Lince. Na hoře jsou vyhlídková místa, ze kterých máte krásný výhled na Linec a kousek Podunají. Navštěvování vrcholu je již tradicí, neboť už v polovině 18. století zde stál výletní hostinec.

Poutní kostel

Historie poutního místa sahá do roku 1716. Tehdy totiž jistý Franz Obermayr nechal vyřezat dřevěnou sošku piety a upevnil ji ke kříži. O 4 roky později zde vznikla pro poutníky dřevěná kaple, později byla postavená lepší zděná kaple a v roce 1742 již byla zahájena výstavba současného kostela, který byl po 6 letech stavby otevřen. Tento kostel byl roku 1964 povýšen na baziliku minor.

Poutní kostel na hoře Pöstlingberg – Rakousko

Dnes je pöstlingbergský kostel jednou z dominant Lince a můžete ho volně navštívit. Plastiku Panny Marie Sedmibolestné dnes můžete vidět na oltáři baziliky. Dále si můžete v kostele prohlédnout barokně zdobený interiér, na který dohlíží ze stropu monumentální oválná freska Korunování Panny Marie. Navštívit můžete i podzemní kryptu, která bývá otevřena během adventu.

Tramvajová trať

Tramvajová trať na Pöstlingberg je nejstrmější adhezní tratí v Evropě. V délce necelých 3 kilometrů zdolá převýšení 255 metrů. Nejvyšší stoupání 116 promile není největší a některé dráhy v Evropě jsou prudší. Nicméně zde se bavíme o celkovém převýšení v celé délce. Trať byla postavena již roku 1898 a začínala na vlastním nádraží na okraji centra Lince. V roce 2009 při příležitosti události hlavního města kultury byla trať kompletně renovovaná. Z původního rozchodu 1000 milimetrů se přešlo na rozchod 900 milimetrů používaný v linecké městské dopravě. Linka byla prodloužena do centra Lince na náměstí Hauptplatz, ze kterého pravidelně vyráží. Tramvaj má několik zastávek a ve stoupání do svahu je jednokolejná s výhybnami.

Tramvaj na vrchol Pöstlingberg u města Linz – Rakousko

Vojenská pevnost

Už kdysi byl na hoře Pöstlingberg vojenský val. Poté roku 1809 obsadila vrchol francouzská armáda. Roku 1830 se vrcholu ujala rakouská armáda, která postavila na hoře pevnost. Na výstavbu použili materiál, kterého zde bylo všude dost. Pokáceli totiž hustý les pokrývající tento vrchol a pevnost udělali ze dřeva. Pevnost byla součástí ochranného prstence kolem Lince známého jako Maxmiliánova linie (Maximilianische Turmlinie). Na konci 19. století pevnost získal provozovatel tramvají v Linci a vrchol se začal měnit v turistický cíl. Dnes po ní můžete najít ještě nějaké zbylé kamenné zdi.

Pöstlingberg – pozůstatky původní pevnosti

Další zajímavosti na Pöstlingbergu

Dále se na hoře nachází zoologická zahrada. Linzer Tiergarten je ale celkem skromný a nepříliš velký areál, ze kterého jsou i nadále pěkné výhledy na Linz. Stejně tak mezi další zajímavosti hory patří i křížová cesta vedoucí k bazilice.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.