fbpx

Siněvirské jezero: klenot ukrytý v horách Zakarpatské Ukrajiny

Jednou z perel Zakarpatské Ukrajiny je jezero Siněvir. Jedná se o největší jezero Ukrajinských Karpat a také nejvýše položené jezero v zemi. Byť se nalézá v národním přírodním parku, kolem jezera vede pohodlný vycházkový okruh. Stalo se malebným cílem výletů.


Byť se jedná o největší jezero v oblasti, zase tak ohromné ve skutečnosti není. Jeho rozměry jsou jen přes 4 hektary. Jeho obejití tak nevyžaduje vynaložení velkých sil fyzických, ani časových. Kolem něj vede pohodlný vycházkový okruh.

Siněvirské jezero

Jezero vzniklo sesuvem půdy, který přehradil dolinu zásobenou vodou ze tří potoků. Ty se díky jezeru spojí v jednu říčku. Nejhlubší místa jezera dosahují hloubky až 22 metrů, průměrná hloubka je do 10 metrů.

Na východním břehu jezera se nachází turistická chata. U ní nechybí stánky se suvenýry a další stánky s nejrůznějšími výrobky, včetně těch typických ukrajinských. V jezeře se nesmí koupat, ale to rozhodně neznamená, že by zde nebylo bez koupání co dělat. U jezera bývá i možnost vyjížďky na koních a je oblíbeným místem, třeba i pro pořizování svatebních fotek.

Plastika Siň a Vira

Symbolem jezera je plastika Siň a Vira, která stojí na břehu jezera. Symbolizuje dvě postavy, za kterými stojí podle pověsti vznik jezera. Kdysi se totiž údajně mladý horal Vir zamiloval do mladé dívky jménem Siň. Rodiče však lásce nepřáli a mladého horala zabili. Mladá dívka Siň poté tak dlouho plakala nad jeho hrobem, až vyplakala celé jezero. Uprostřed poté na místě hrobu Vira zůstal ostrůvek, který můžeme vidět dodnes.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.