fbpx

Socha Krista Krále v Polsku: je nejvyšší na světě

Nedaleko polského město Świebodzin stojí světový unikát. Nejvyšší sochu Krista Krále, která i s podstavcem dosahuje výšky 52 metrů. Socha tak od roku 2010 láká do města zástupy  poutníků nejen z Polska.


Socha Krista Krále je nejvyšší sochou Krista na světě. Výška celé sochy i s podstavcem dosahuje hodnoty 52 metrů. Samotná socha má výšku 33 metrů. Výška symbolizuje množství let Ježíše Krista. Socha byla postavena na 16 metrů vysokém návrší ze suti a kamenů. Díky tomu je velmi dobře viditelná ze širé krajiny. Na hlavě Ježíše Krista je pozlacená koruna.

Swiebodzin (Polsko) – socha Krista Krále

O tom, že se jedná o opravdový kolos nasvědčuje i to, že betonová socha váží 440 tun a třeba samotná paže váží 30 tun. Kvůli ní museli dokonce při stavbě měnit jeřáb. Když už jsme u rozměrů sochy, hlava je 4,5 metru vysoká a váží 15 tun. Každá ruka Krista Spasitele dosahuje délky 6 metrů a vzdálenost mezi prsty činí 24 metrů.

K soše se dá po onom podstavci dojít po pohodlném spirálovém chodníku. Protože se jedná o významný cíl poutníků i turistů, u sochy se nachází samozřejmě i parkoviště a nechybí zde občerstvení či stánek se suvenýry.

Swiebodzin (Polsko) – socha Krista Krále

Socha o 3 metry převyšuje asi nejznámější sochu Krista Spasitele, která vzhlíží na brazilské Rio de Janeiro. V jižní Americe se však nejedná o jedinou takovou sochu Krista. Dokonce i vyšší je socha Cristo de la Concordia ve městě Cochabamba v Bolívii, ale vyšší jsou i sochy ve Venezuele nebo jiné v Brazílii.

S nápadem na výstavbu sochy Krista přišel bývalý świebodzinský farář Sylwester Zawadzki. Ten však původně měl záměr postavit sochu o běžné velikosti. Na sochu se skládali věřící i sponzoři, ale s rostoucími prostředky rostly i ambice. Nakonec se tak ze sochy stal světový unikát. Přeci jenom Polsko si velmi váží křesťanských tradic. Za vzhledem sochy stojí polský sochař Mirosław Kazimierz Patecki a v přepočtu stála asi 35 milionů korun.

5 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.