fbpx

Soutěska Vintgar: projděte kouzelnou soutěsku u Bledu

Nedaleko Bledského jezera se nalézá populární skvost slovinské přírody. Na okraji Triglavského národního parku leží soutěska Vintgar, skrze kterou vede pohodlný chodník. Ten je přes léto magnetem na návštěvníky a nabízí neskutečné pohledy na ojedinělý kus přírody.

Soutěska Vintgar – Bled (Slovinsko)


Soutěska, kterou vyhloubila řeka Radovna, je dlouhá 1600 metrů. Místy dosahuje hloubky až 250 metrů. Na jejím dně mohou vaše oči pozorovat menší vodopády, peřeje, pukliny ve skále a vodou vymleté kamenné balvany. To cele je podbarvené kouzelnou smaragdovou barvou, kterou řeka Radovna utváří. Co se týče názvu soutěsky Vintgar, tak ten prý dostala podle svého tvaru. Soutěska má totiž připomínat tvarem sklenici na víno.

Soutěska Vingar – Bled (Slovinsko)

Soutěska byla údajně objevena úplně náhodou v roce 1891. Za objevitele jsou považovány hned dvě osoby, kartograf a místní starosta Jakob Žumer a fotograf Benedikt Lergetporer. Od dva roky později, v roce 1893, byla soutěskou postavena stezka a díky tomu mohla být zpřístupněna veřejnosti.

Stezka soutěskou Vintgar u Bledu (Slovinsko)

Skrze soutěsku vede pohodlná cesta tvořená z dřevěných lávek a teras kopírujících skalní úbočí soutěsky. Kousek soutěsky vede i šotolinovou stezkou podél řeky Radovny, kterou také pomocí dřevěných lávek opakovaně přejdete. Když projdete směrem od hlavního parkoviště k zadnímu konci soutěsky, můžete pokračovat kousek dál na vyhlídku. Těch několik desítek metrů chůze navíc se vám odvděčí výhledem na 16 metrů vysoký vodopád Šum. Nad vodopádem u konce soutěsky se nachází menší občerstvení.

Vodopád u vstupu za soutěskou Vintgar u Bledu (Slovinsko)

Této soutěsky si během návštěvy užijete hned dvakrát, leda byste vylezli po cestě na kopec nad soutěskou. Nejpřímější a doporučovanou cestou je se vydat skrze soutěsku zpět a vychutnat si tento desítky metrů hluboký kaňon podruhé. Určitě však před návštěvou nezapomeňte na to, že v soutěsce může být kluzko a obzvlášť po dešti to může klouzat. Parkování je možné kousek od vstupu, takže návštěva této soutěsky není rozhodně nic náročného.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.