fbpx

Dettifoss: nejmohutnější vodopád Evropy na Islandu

Vodopád Dettifoss na severu Islandu je nejmohutnějším vodopádem Evropy. Jeho průtok dosahuje nepředstavitelných až 500 m3 za vteřinu. Čekejte, že při návštěvě budete ohromení zvukem hučící vody, který by předčil i hlasitý rockový koncert.

Vodopád Dettifoss (Island)


Dettifoss leží na největší řece Islandu Jökulsá á Fjöllum. Řeka teče z Národního parku Vatnajökull a na severu ostrova se vlévá do Atlantiku. Vodopád je široký 100 metrů a dosahuje výšky 44 metrů. To jsou pro představu rozměry nemalého panelového domu.

Dettifoss je podle průtoku největší na Islandu, ale patří i mezi největší v Evropě. Vyšší průtok má jen Sarpefossen, ten však nedosahuje takových rozměrů. Průtok vodopádu Dettifoss dosahuje rozmezí 200 až 500 m3 za vteřinu. Průtok se samozřejmě odvíjí od roční doby a délce dešťů, ale pěkný hučák to bude vždy.

Vodopád Selfoss (Island)

Když se vydáte asi jeden kilometr severně, čili proti proudu řeky, dojdete k vodopádu Selfoss. I když už po návštěvě vodopádu Dettifoss vás tak neohromí, rozhodně se nedá mluvit o tom, že by nebyl krásny a uchvacující.

Vodopád je dostupný z obou stran. Na obou stranách se nachází parkoviště, ze kterých je poté potřeba několik set metrů jít k vodopádu. Tato vycházka po takové místy spíš vyšlapané cestičce určitě stojí za to. Projdete se nehostinnou, ale zajímavou šedočernou kamenitou krajinou. Fotografovanější bývá východní strana vodopádu. Západní ale má také něco do sebe. Na tuto stranu kvůli natočení vodopádu i směru větrů totiž dopadá většina vodní tříště. Takže pozor na elektroniku a nepromokavou bundu s sebou, ideálně pro obě dvě strany.

Vodopád Dettifoss – pohled od východu (Island)

Kolem vodopádů se můžete pohybovat takřka volně, čili se tak přibližovat i k vodopádu. I když vás ta nádhera uchvátí, tak přeci jenom to chce dát pozor. Některé fotografy a jejich modely to až nebezpečně blízko láká.

Vodopád Dettifoss se nachází na Diamond circle, neboli „Diamantovém okruhu“. To je oblíbený turistický okruh kolem města Húsavík a jezera Mývatn. Město Húsavik stojí u ústí řeky Jökulsá á Fjöllum do moře a nachází se u něj nejlepší místo pro pozorování velryb v Evropě.

Vodopád Dettifoss – pohled ze západní strany (Island)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.