fbpx

Sedlo Vršič: autem i na kole nejvyšším průsmykem Slovinska

Napříč Triglavským národním parkem vede silnice přes horské sedlo Vršič. To je s výškou 1 611 m n. m. nejvýše položené sedlo ve Slovinsku. Silnice spojuje městečko Bovec s Kranjskou Gorou a byla postavena ruskými vojenskými zajatci.

Autobus při cestě na Vršič (Slovinsko)


Silnice vede na 20ti kilometrech přes 50 ostrých serpentýn, kdy každá z nich má své číslo. Silnice je úzká a má poměrně prudké stoupání. Díky tomu je na silnici poměrně klidný provoz, neboť kamiony i větší autobusy tuto silnici vůbec neprojedou a hledají okolní lépe průjezdné silnice. Silnice je oblíbenou výzvou mezi cyklisty.

Silnice nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Julské Alpy a tak se díky několika vyhlídkám a místům k zastavení může jízda přes sedlo pěkně prodloužit.

Serpentýna na cestě ze sedla Vršič (Slovinsko)

Pozůstatky bojů v sedle Vršič (Slovinsko)

Úplně nejvíc času se dá strávit v nejvyšším bodě sedla. Když pomineme stánek se suvenýry a pasoucí se ovce, dá se od silnice po svých pokračovat k Poštovní chatě a dál na samotný vrchol Vršič. Poštovní chata je místem, kde si můžete dát oběd či „teplou“ svačinu. V sedle se nacházejí i pozůstatky vojenského opevnění z první světové války, na které dohlíží obličej „Pohanské dívky“ ve skále.

Poštovní chata v sedle Vršič (Slovinsko)

V sedle Vršič (Slovinsko)

Silnici stavěli během první světové války ruští vojenští zajatci. Kvůli stavbě silnice jich bylo kolem městečka Kranjska Gora umístěno na 10 000. U cesty v severní části stojí ruská pravoslavná kaple, která byla postavena po tragédii, kdy roku 1916 sněhová lavina zasypala zajatecký tábor s 300 vězni.

Ruská kapelnica (Slovinsko)

Obličej pohanské dívky v sedle Vršič (Slovinsko)

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.