fbpx

Zajímavosti Rakouska: Vybrali jsme 15 tipů na nejlepší místa v Rakousku

Největší zajímavosti Rakouska

Rakousko je země plná zajímavostí. Ať už jde o staré středověké hrady, táhnoucí se jezera, stará města nebo zaledněné štíty hor. Zde je výběr zajímavostí, které patří k tomu nejlepšímu v Rakousku.


Pevnost Hohenwerfen

Nedaleko Salzburgu se nachází na vyvýšeném pahorku uprostřed údolí majestátní stavba pevnosti Hohenwerfen. Pevnost zde stojí od 11. století a jejím účelem bylo střežit zdejší biskupství. Později sloužil salcburským knížatům také jako lovecké sídlo. Dnes si ho můžeme užít my. Můžeme si projít jeho historické interiéry, pokoukat se na výhledy po okolních skalnatých masivech hor nebo si odpočinout u sokolnické přehlídky.

Zajímavosti Rakouska – hrad Hohenwerfen

Krimmelské vodopády

Na říčce Krimmler Ache příroda vytvořila soustavu tří vodopádů, které dosahují úctyhodné výšky 385 metrů. To je řadí na první příčku mezi nejvyššími vodopády Rakouska a v Evropě patří stále mezi jedny z nejvyšších. Přes vodopády odtéká voda z ledovců nejvyššího pohoří země, Vysokých Taur. Ta se poté ocitá v řece Salzach. Podél samotných vodopádů poté vede pohodlná stezka, která vás dostane až nad nejvyšší stupeň.

Co navštívit v Rakousku – Krimmelské vodopády

Klášter Melk

Nad tokem majestátní řeky Dunaj trůní rozsáhlý areál kláštera v Melku. Klášter je celkem dlouhý 362 metrů a za ním pokračují rozsáhlé zahrady. Melk je významný tím, že se jednalo o původní hlavní město země. Teprve z Melku bylo sídlo Rakouska (tehdy ještě Východní Marky) přesunuto do Vídně. A dnes si můžeme užít okázalost a krásy jedné z nejvýznamnějších barokních perel Rakouska.

Tipy do Rakouska – klášter Melk

Dachstein

Jednou z nejznámějších hor Rakouska je Dachstein. Samotný vrchol Hoher Dachstein se nachází ve výšce 2 995 metrů nad mořem. Spíš než samotný vrchol láká hora svými atrakcemi. Na hoře najdete ledový palác, nebeskou stezku Skywalk či schody do prázdna. Na masivu se nachází rozsáhlý Dachsteinský ledovec, po kterém se můžete dostat například k horské chatě Dachsteinwarte.

Tipy v Rakousku – masiv hory Dachstein

Štýrský Hradec

Graz, neboli také Štýrský Hradec, je druhým největším městem Rakouska a hlavním městem Štýrska. Ve městě naleznete staré budovy i moderní stavby. Dominantou města je hradní vrch Schlossberg, na kterém stojí známá Hodinová věž. Mezi moderní perly zase patří Dům umění, který svým vzhledem ztvárňuje živou hmotu a fasáda se zbarvuje nejrůznějšími barvami. Mezi symboly patří i Murinsel, plovoucí ostrov na řece Mur, která protéká středem města.

To nejzajímavější z Rakouska – Graz a Dům umění

Wolfgangsee a jezera Solné komory

Solná Komora je plná krásných a v létě prosluněných jezer. Jedním z oněch jezer je Wolfgangsee, které patří mezi největší. Na břehu jezera leží pěkná městečka Sankt Wolfgang a Sankt Gilgen. Po jezeře můžeme plout na lodi či se jít koupat na jednu ze zdejších pláží.

Zajímavosti Rakouska – jezero Wolfgangsee

Großglockner

Nejvyšší horou Rakouska je Großglockner, který je vysoký 3798 metrů nad mořem. Hora se nachází v pohoří Vysoké Taury, které se táhne od západu k východu. Přímo pod horou se nachází tající ledovec a ledovcové jezero Pasterze. Pod horu Großglockner vede oblíbená horská silnice, která se klikatí skrze Vysoké Taury. Podél Großglockner Hochalpenstraße se nachází mnoho zajímavých míst. Sama plní pořekadlo, že cesta je cíl.

Zajímavosti Rakouska – nejvyšší hora Großglockner a ledovec Pasterze

Hundertwasserhaus

Mezi nejzajímavější místa Rakouska jistě patří i Vídeň. Stavba, která se však všemu vymyká, je dům Hundertwasserhaus. Tuto stavbu navrhl známý architekt Friedensreich Hundertwasser, po kterém stavba nese své jméno. Jedním ze základních principů stavby je, že na něm nenajdete pravidelnou linii. Další atypičností je to, že dům byl osázen 250 stromy a keři. Od stejného autora pochází i nedaleký a neméně zajímavý dům umění KunstHausWien.

Co navštívit v Rakousku – dům Hundertwasserhaus

Ötztal

Jedno z tyrolských údolí, a to Ötztal, proslavily dvě postavy. Ledový muž Ötzi a agent ve službách jejího veličenstva James Bond. Za Jamesem Bondem se můžete vydat do muzea 007 Elements umístěného na hoře Gaislachkogl ve výšce 3050 metrů v místě natáčení bondovky Spectre. Nicméně pohodlně za výhledy se můžete dostat až do výšky 3340 metrů, odkud budete mít zdejší nejvyšší horu Wildspitze jako na dlani.

Zajímavosti v Rakousku – oblast kolem údolí Ötztal a vyhlídková plošina na Tiefenbachkogel

Wörthersee

Největším jezerem Korutan je Wörthersee, kterému se říká rakouský Karibik. Jak to tak bývá u rakouských jezer zvykem, i Wörthersee je lemováno četnými a prosluněnými plážemi. K zajímavostem v okolí jezera patří park miniatur celého světa Minimundus a jedna z dominant kraje – hora Pyramidenkogel. Na ní se nachází netradičně postavená věž s výhledy na Wörthersee. Jezero dostalo své jméno podle poutního městečka Maria Wörth, které se považuje za jednu z nejstarších křesťanských osad Rakouska.

Zajímavosti v Rakousku – jezero Wörthersee a vyhlídková věž na Pyramidenkogel

Wachau

Jedním z nejvýznamnějších míst podél řeky Dunaj je kouzelné údolí Wachau, které se táhne v délce 40 kilometrů. Toto údolí je lemován dlouhými vinicemi, které dělají údolí asi nejvyhlášenější vinnou oblastí v Rakousku. Dále se v údolí nachází několik hezkých městeček se zachovalými starými domy. Tím nejzajímavějším městečkem je Dürnstein, který zdobí zřícenina hradu na skále nad městem a areál kláštera.

To nejlepší v Rakousku – městečko Dürnstein v údolí Wachau

Salzburg

Město Salzburg snad není ani třeba představovat. Historické centrum plné přepychu proslavilo množství starých zachovalým domů a rezidencí, či až pitoreskní postava Wolfganga Amadea Mozarta, který zde pobýval. Dominantou města je pevnost Hohensalzburg, kterou si nechali postavit zdejší biskupové, jenž kdysi ovládali Salcbursko. Při návštěvě Salcburku se ale běžte podívat i na Mniší horu nebo Kapucínský vrch.

Největší zajímavosti Rakouska – město Salzburg a pevnost Hohensalzburg

Neziderské jezero

Největším jezerem Rakouska je Neziderské jezero na východě země. Otevřená vodní plocha v rovinaté krajině nechává proudit vítr, ve kterém se kymácí rákosí pokrývající pobřeží jezera. Úchvatný pás rákosí dosahuje šířky až 8 kilometrů a vytváří nezvyklé životní prostředí pro živočichy. Součástí jezera tak je i ptačí rezervace. I přes bohatý porost rákosí je pobřeží jezera oseté moly různých velikostí, vyhlídkovými věžemi, plážemi a přístavišti. Jižní část jezera patří už Maďarsku a zdejší oblast patří mezi vyhlášené vinářské oblasti.

Tipy do Rakouska – Neziderské jezero

Mariazell

Městečko Mariazell patří mezi nejvýznamnější poutní místa Rakouska i celé střední Evropy. Ve středu městečka stojí trojlodní bazilika Panny Marie. V této bazilice je uchovávána soška Panny Marie ze 13. století, která je označovaná jako Velká Matka Rakouska. Do baziliky se vydávají poutníci nejen z Rakouska, ale celé Evropy a vzdálenějších míst.

Zajímavosti Rakouska – poutní bazilika v Mariazell

Bregenz

Bodamské jezero leží na trojmezí Německa, Švýcarska a Rakouska. Nejmenší podíl na délce pobřeží z těchto tří zemí má Rakousko. A velkou část rakouského podílu na Bodamském jezeře zabírá město Bregenz, které je centrem západního cípu země. Město je proslavené kulturou. Třeba jedna divadelní scéna se nachází přímo na jezeře. Nejzajímavější pohled na město je z hory Pfänder. Sice nejvyšší bod je jen ve výšce 1062 metrů nad mořem, ale máte z něj celý Bregenz i Bodamské jezero jako na dlani.

Bregenz a Bodamské jezero – zajímavosti Rakouska

Na tomto webu najdete poznávací zájezdy do Rakouska prošpikované místy, které najdete na tomto seznamu. Mimo míst z tohoto přehledu ale najdete v programech i další atraktivity i ukrytá místa, na které byste sami jen tak nepřišli.

4.5 4 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.