fbpx

Zámek Linderhof: pohádkový zámek ukrytý mezi horami

V malebném alpském údolí stojí kouzelný zámek Linderhof (Schloss Linderhof). Ten nechal postavit během své vlády Ludvík II. Bavorský, jež si zdejší kraj oblíbil již v dětství. Jedná se o jeden ze tří zámků „šíleného“ krále, který však ukrývá jen 4 uživatelné pokoje a největší místností zámku je ložnice. Zde však nejde jen o co se týče rozměrů skromný zámeček, ale o rozsáhlý park plný zajímavých staveb i umělé jeskyně s jezírkem.

Zámek Linderhof (Německo)


Zdejší oblast si oblíbil už Ludvíkův otec Maxmilián II. Ten si zde v 50. letech 19. století koupil pozemky a jezdil sem na lovy. Už jemu zde sloužila skromnější lovecká chata. Ludvík II. Bavorský sem jezdil s otcem a již v mládí si to zde oblíbil. Nejprve se rozhodl původní loveckou chatu přestavět. Když však byl po návštěvě Paříže okouzlen zámkem ve Versailles, starou chatu nechal strhnout úplně. Na jejím místě začala stavba nového zámku Linderhof. Ten byl jako jediný ze tří bavorských zámků „šíleného“ krále (Neuschwanstein a Herrenchiemsee) zcela dokončen.

Zámek Linderhof – terasy a kašna (Německo)

Pravdou je, že za oněch 8 let výstavby zase žádné dílo ohromujících rozměrů nevzniklo. Na druhou stranu se pracovalo na rozsáhlém parku a množství zahradních staveb všelijakých stylů i původů. Přímo naproti zámku se nachází ohromná kašna s vodotryskem a terasy. Na opačnou stranu od zámku zase mramorová kaskáda s třiceti stupni. Voda končí v kašně se sousoším Neptuna.

Zámek Linderhof – zámek v Alpách (Německo)

Samotný zámek nebyl nikdy určen k přijímání hostů. Vždy měl sloužit jen jako králova „chata“. Skutečně funkční místnosti jsou jen čtyři. Největší je ložnice s velkým křišťálovým lustrem. Zajímavá je jídelna. Tam se totiž speciálním výtahem přepravoval celý prostřený stůl, aby se král vůbec nemusel potkávat se služebnictvem. Jídelna je řešena v králově oblíbené červené barvě. V interiéru ale zaujme i vstupní salón nebo zrcadlový sál.

Zámek Linderhof – Maorský stánek (Německo)

Jak je zámeček malý, tak je malá i prohlídka. Na druhou stranu zbude dostatek času na prohlídku parku. Ten má 198 hektarů. Při procházce parku můžete narazit na Maorský stánek s pavím trůnem v jeho středu. Původně byl vystaven na Světové výstavě v Paříži roku 1867. Už tam si ho chtěl Ludvík II. koupit, ale přeplatil jej železniční magnát Bethel Henry Strousberg. Když však železniční magnát zkrachoval, Ludvík II. se mohl radovat.

Zámek Linderhof – stavby v parku (Německo)

Na Mezinárodní výstavě ve Vídni zase Ludvík II. zakoupil Marocký pavilón, který skutečně pochází z Maroka. Hundingská chýše je stavba postavená podle Wagnerovy Valkýry, přesněji první části Prsten Nibelungů.

Zámek Linderhof – Hundingská chýše (Německo)

Nejvíc obdivu však získává Venušina grotta. Nad zámkem byla postavena umělá jeskyně s jezírkem. Po něm se nechával král Ludvík II. vozit na stylové pozlacené lodičce, která byla inspirovaná vzhledem labutě. Ten však chtěl, aby se co nejvíce podobala tyrkysovým jeskyním na ostrově Capri. Nechal ji tak už v 19. století vybavit osvětlením, které umělo měnit barvu.

Zámek Linderhof – fontána před zámkem (Německo)

Při návštěvě zámku Linderhof nejde jen o prohlídku malebného zámečku, ale spíše malebného zámeckého parku ukrytého v horách. Nedaleko odsud je dobré navštívit také oblíbený klášter Ettal, kde mají jak vyhlášené likéry, tak novou moderní expozici.

Zámek Linderhof – zámecké zahrady (Německo)

5 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2022 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.