fbpx

Zámek Trautenfels: malebná barokní stavba mezi horami

Zámek Trautenfels (někdy brán jako hrad Trautenfels) je jedním z klenotů údolí Ennstal. Klenotem údolí Ennstal je doslova, neboť stojí na návrší, které je z obou stran údolí dobře vidět. Vyrostl na křižovatce obchodních cest spojujících Solnou komoru a zbytek Rakouska i širou Evropu. I když křižovatka rušných cest je zde nadále, samotný hrad již svůj původní účel ztratil. Zato jsou v něm bohaté sbírky všeho možného a je vřele otevřen návštěvníkům.

Zámek Trautenfels (Rakousko)


Trautenfels byl jako strážný hrad vystavěn na vyvýšeném vrcholku na okraji horského masivu Grimming. Samotná hora Grimming stojí přímo na rozhraní oblasti Solná komora a údolí Ennstal. I když 2351 metrů vysoký masiv je v krajině velmi dominantní, jeho větší soused Dachstein si vzal veškerou slávu a Grimming je spíš jen taková popelka.

Zámek Trautenfels – bašty a údolí Ennstal (Rakousko)

První zmínky o hradu, tehdy ještě známém jako Neuhaus, pocházejí ze 13. století. V 16. století byl hrad obohacen o renesanční výzdobu od italských mistrů. V 16. století byl hrad pojmenovaný po jeho pánovi, kterým byl hrabě Siegmund Friedrich von Trauttmansdorff. Postupem času Trautenfels měnil jména i podobu, například právě v 16. století došlo k rozsáhlým barokním úpravám. Dnes už se jedná spíš o vyvýšený zámek než vojenskou pevnost, ale původní bašty zůstaly zachované a vybízejí k vycházce.

Zámek Trautenfels – Štýrsko (Rakousko)

Uvnitř hradu se dnes nacházejí rozsáhlé umělecké i přírodovědné sbírky. Všechny sbírky jsou tématicky rozdělené na 13 samostatných expozic. Nejvíc pozornosti je věnováno samotnému Štýrsku a údolí Ennstal. Stálé sbírky jsou doplněny o dočasné výstavy.

Zámek Trautenfels – expozice (Rakousko)

Během prohlídky hradu se určitě běžte podívat i na věž. Z ní máte celý hradní komplex jako na dlani a můžete údolí Ennstal pozorovat z trochu jiného úhlu, než jinde při návštěvě zdejší oblasti. Přeci jenom údolí Ennstal a nedaleký Schladming je o přírodě a horách. Z hor totiž budete moci protáhlé údolí řeky Enns sledovat nejčastěji.

Zámek Trautenfels – rybníky pod hradem (Rakousko)

Ona křižovatka obchodních cest zde spojovala stezku vedoucí podél toku řeky Enns a významnou obchodní stezku Salzstrasse, která propojovala nedalekou Solnou komoru a Baltské moře se Středozemním mořem. Rušná křižovatka je pod hradem dodnes, dnes se však jedná o křížení hlavní silnice napříč údolím Ennstal a silnice, kterou se můžete do Solné komory dostat dnes.

Zámek Trautenfels – autobus u hradu (Rakousko)

2 1 hlas
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.