fbpx

Zřícenina hradu Košťálov

Na 481 m n. m. vysokém čedičovém vršku stojí zřícenina gotického hradu ze 14. století. Ta se tyčí přímo nad městem Třebenice. Dnes tvoří dominantu zříceniny původní palác, který je dobře vidět od jihu, kde tvoří první výraznou dominantu pásu vrcholů Českého středohoří.


Hrad byl podle stavební podoby postaven v první polovině 14. století, i když Václav Hájek z Libočan přišel s pověstí založení v 8. století. První majitelé a stavitelé však nejsou známí. První písemná zmínka pochází až z roku 1372, kdy kronikáři zaznamenali  historku o tom, že do hradu udeřil blesk a purkrabíma Aleši mladšímu ze Slavětína a jeho manželce upálil špičky střevíčků. Pokud byl však Aleš jen purkrabím, tak majitelem hradu mohl být možná rod Zajíců z nedalekého Hazmburka či rod Kaplířů ze Sulevic a Slavětína. Jeden z pramenů uvádí, že však byl hrad královský.

Zřícenina hradu láká nejen turisty, ale stal se cílem i pro básníky, malíře nebo umělce. Roku 1833 si do svého skicáku nakreslil hrad i s Třebenicemi sám Karel Hynek Mácha. Hrad nakreslil i Emil Fila v cyklu obrazů Českého středohoří, který se také zajímal o nedaleký Hazmburk.

 

Hrad Košťálov je postaven dle donjonového typu, kdy je středobodem komplexu budova obdélníkového půdorysu, která má primárně obytnou funkci, v případě potřeby však může sloužit i k obraně. Areál hradu měl dvě části. Horní hrad byl tvořen třípodlažním palácem, který však o své nejvyšší patro časem přišel. Opevněný dolní hrad byl tvořen obytnými a hospodářskými budovami. Podle archeologických průzkumů byla v severovýchodní časti hradu kuchyně.

Dodnes z hradu zbyla jen část původního paláce, ze kterého je výhled jak na nedaleký hrad Hazmburk, tak třeba i na zbytek hradu Skalka v obci Vlastislav i pás Českého středohoří, na jehož úpatí vrch Košťál stojí. Místo je zajímavý vyhlídkový bod pro turisty i vhodné místo třeba pro piknik a odpočinek. V nedalekých Třebenicích je také zajímavá expozice o českém granátu.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.