fbpx

Zwinger: Drážďanská galerie ukrývá největší sbírku porcelánu

Zwinger je jednou z nejznámějších staveb německých Drážďan. Stavba byla postavena na okraji historického jádra a původně se mělo jednat jen o část mnohem rozsáhlejšího zámku. Nejprve se jednalo o stavbu inspirovanou rozmařilostí francouzského Versailles a dnes je komplex důležitou galerií uměleckých děl a vědeckých předmětů.

Drážďanský – Zwinger


Komplex Zwinger nechal postavit v 1. polovině 18. století saský kurfiřt August II. Silný a první část výstavby trvala až do jeho smrti. Původně měl namyšlený rozsáhlejší areál až k Labi. To se však nestihlo a jeho syn upřednostnil výstavbu venkovských sídel, jako například Moritzburg. Do výstavby barokního Zwingeru bylo centrum města zastavěno dřevěnými stavbami. Roku 1701 však došlo k velkému požáru a při velké přestavbě města se stavba tohoto komplexu nabízela.

Památky Drážďan – Zwinger

Nejprve se zde začaly pořádat okázalé oslavy. Zdroje panovníků však začaly vysychat a drahé slavnosti časem nahradilo komerční divadlo na nádvoří. Druhý stavební impuls Zwingeru přišel v polovině 19. století. Známý architekt Gottfried Semper byl pověřen stavbou nového paláce na místě, kde do té doby byl komplex provizorně zakončen prostou zdí. Byla tak postavena novorenesanční budova známá jako Semperova galerie. I sám Semper nejprve navrhoval větší přístavbu až přes sousední náměstí Theaterplatz. Tato stavba však už od svého otevření roku 1855 nesloužila vládcům, ale veřejnosti jako muzeum.

Památky Drážďan – Zwinger

Bylo sice hezké, že nová Semperova galerie byla v moderním novorenesančním slohu. Avšak silně kontrastovala s přilehlou barokní stavbou. To se rozhodli změnit úpravou fasády, kterou potřeli olejem. To ale neblaze působilo na pískovec z Polabí, ze kterého byl komplex postaven. Sice před první světovou válkou budova chátrala a dokonce její kusy padaly na zem, pravá pohroma pro stavbu přišla až v té válce druhé. V únoru 1945 totiž bombardování Drážďan neminulo ani tuto stavbu v jejím centru. Ze stavby zbyly jen trosky a nedlouho po válce se začalo s obnovou. První části byly znovuobnoveny už v 50. letech. Svůj lesk a slávu si drží dodnes.

Zwinger – Drážďan

Dnes Zwinger ukrývá jedny z nejcennějších sbírek Německa, které čítají přes 20 tisíc exponátů. Tou nejzajímavější je pravděpodobně galerie s míšeňským porcelánem. Jedná se o vůbec největší sbírku porcelánu na světě. Zajímavá je obrazárna, v které je vystaveno přes 750 děl vytvořených v období 15. až 18. století. Obrazy začal sbírat už kurfiřt August Saský v 16. století. Systematicky sbírat a řadit je poté začal sám August II. Silný. V obrazárně najdete díla od umělců, jako Peter Paul Rubens, Jan van Eyck či Rembrandt.

Zwinger v Drážďanech – fontána

Poslední výstavou je Matematicko-fyzikální salón. Ten nabízí sbírku historických vědeckých předmětů i třeba hodin. Pokud nejste na prohlídky nekonečných výstav a muzeí, tak se určitě Zwingeru nevyhýbejte obloukem. Můžete si zde volně projít vnitřní nádvoří nebo se projít po přilehlém parčíku. Už samotné nádvoří vás upoutá na dlouhé minuty a přidá hezký zážitek. Projdete se i skrze zdobené a honosné brány.

Drážďanský Zwinger

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.