fbpx

Zažijte alpskou atmosféru v polském Swieradów Zdrój

Lázeňské městečko Świeradów-Zdrój, které leží na polské straně Jizerský hor návštěvníkům připomíná spíš kus Německa než Polska. Není divu, vždyť město Bad Flinsberg, jak se mu říká německy, byl historicky součástí Německa. Čím je však město proslaveno, je množství léčivé vody jež zde pramení.


První zmínky o městu pocházejí ze 14. století. V roce 1337 se totiž zmiňuje ve zprávě název místní hospody Fegebeutel. Název se poté přenesl na místní osadu pastýřů a dřevorubců. Jiskru však zažehl až roku 1572 berlínský lékař Leonard Thurneysser, který šířil výjimečné vlastnosti zdejší vody. V 18. století byly tehdejšími odborníky potvrzeny léčivé vlastnosti pramenů, které měly zlepšovat chuť k jídlu, zastavovat nevolnost, zmírňovat úzkostné stavy a léčit nemoci žaludku nebo jater.

Lázeňský dům byl otevřen roku 1899 jako náhrada za původní Zřídelní dům. Ten totiž byl několik let před tím postižen požárem, který zničil velkou část lázeňské zástavby. Zlaté období zde bylo ve 20. letech 20. století a nato ve 30. letech byly objeveny radioaktivní vlastnosti vody. Ve vodě se totiž vyskytuje radon.

Roku 1899 zde byl také otevřen novogotický kostel sv. Josefa. Tento kostel vlastnila rodina Schaffgotschů, tehdejších majitelů obce. Stavba je trojlodní s mnohohranou apsidou a má po stranách dvě věže. Po roce 1945 během poválečného vyrovnání byly posunuty polsko-německé hranice, kdy se tak městečko stalo součástí Polska. Název se tak změnil, a to nejprve na Wieniec, po roce však právě na Świeradów.

Díky své historii tak zdejší výstavba vychází z německé kultury, a tak může dokonce evokovat alpská střediska. Všude stojí hrázděné domy a od lázeňského parku vede promenáda lemovaná cukrárnami a obchůdky se suvenýry. Němci sem jezdí dodnes, třeba i vzpomínat na své mládí.

Na hlavní lázeňský dům přímo navazuje kolonáda, ve které se nachází i Pijalnia wody radoczynnej, tedy místo, kde můžete vodu ochutnat. Kolonáda však zaujme i svou krásnou zdobenou dřevěnou konstrukcí. V podzemí pod ní se nachází i muzeum.

Při návštěvě městečka Swieradów Zdrój doporučujeme ochutnat gófry. Gófry jsou polská obdoba vaflí. Ty jsou však oproti těm, co známe z Česka větší a Poláci na ně dávají rádi vrchovaté kopce pravé šlehačky a ovoce.

Hned nad městem se tyčí vrcholky Jízerských hor. Přímo na městečkem se nalézá Stóg Izerski, na který vede z Swieradów-Zdrój kabinková lanovka. Stóg Izerski je však zastíněna horou Smrk, nejvyšším vrcholem českých Jizerský hor.

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.