fbpx

Almabtrieb: když se shánějí stáda ve slavnostním

Zástupy slavnostně vyzdobených krav a dalších zvířat, které se svátečně vyzdobené a za burácení kravských zvonců svádějí dolů z pastvin do údolí. To jsou slavnosti Almabtrieb, neboli slavnostní shánění dobytka. Vždy na konci léta takto slavnostně ukončují v alpských oblastech zemědělci svou sezónu.

Svátečně vyzdobené krávy


Jedná se o tradiční slavnost shánění stád. Tyto slavnostní průvody se pořádají každoročně mezi polovinou září a polovinou října. V tomto období totiž zemědělci dostávají svůj dobytek z horských pastvin do farem v údolích před blížící se zimou. Dobytek zpět na horské pastviny vedou v období kolem Letnic, to však obvykle nebývá takovou slavností.

Nejvíc pozornosti je při těchto slavnostech věnováno krávám. Ty bývají okázale vyzdobené. Jejich zástupy svítí pestrou paletou barev a to celé doprovází hlasité řinčení kravských zvonců. Na jejich zdobení bývají využité barevné květy a slavnostně zdobené kožené řemeny, které jsou umístěné u hlavy krav.

Slavnosti shánění krav

Součástí průvodu bývají i další hospodářská zvířata, třeba ovce, které bývají po příchodu na farmu v údolí ostříhány. V zástupu pochodují i samotní pastýři a salašníci, kteří se často na tuto příležitost obléknou do tradičních oděvů, často kožených kalhot.
Jedná se o slavnosti a tomu tak odpovídá i doprovodný program. Při těchto slavnostech je možné nakoupit ve stáncích místní řemeslné výrobky a po průvodu následuje i hudební vystoupení či typický tanec schuhplattler.

Slavnosti Almabtrieb


Zájezd na tuto podívanou: Slavnost shánění stád

0 0 hlasů
Article Rating
Posílat reakce na email
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 by CK HOŠKA TOUR - Vyrobeno s v Lázních Bělohradě.